Miniklere Yaş Pasta


Malzemeler;

3 yumurta
6 kaşık şeker
8 kaşık un
1 paket kabartma tozu

Muhallebisi için;

7 kaşık un
10 kaşık şeker
3 su bardağı süt
70 gr kakao
Vanilya

Islatmak için;

1/2 su bardğı süt
1 ymek kaşığı şeker

Süslemek için;

3 paket çubuk dido
2-3 paket bonibon
Bağlamak için kurdele

Yapılışı;

Yumurta ve şeker çırpıcı yardımıyla 7-8 dakika köpük köpük oluncaya dek çırpılır. Un ve kabartma tozu karıştırılarak yumurtalı karışımın içerisine elenir. Tahta kaşık yardımıyla hafif karıştırılarak yağlanıp un serpilen kelepçeli karışıma dökülür(un ilave edilince artık çırpıcı kullanılmaz, yoksa kabarmıyor). 170-180 derece fırında pembeleşip içini çekinceye kadar pişirilir(bu aşamada kekin sönmemesi için fırının kapağı hiç açılmaz). Fırından çıkarılan kek bir müddet soğumaya bırakılır.
Muhallebi malzemelerinin hepsi bir tencereye alınarak sürekli karıştırılıp bir iki taşım kaynatılır. Altı kapatıldıktan sonra kabuk tutmaması için arada bir karıştırılarak ılıması beklenir.
Soğuyan kek kalıptan çıkarılarak ortadan ikiye kesilir. Şekerle süt karıştırılarak her iki parça da hafif ıslatılır. Muhallebinin yarısı kekin arasına sürülür.İsteğe göre arasına çikolata damlası, fındık, badem konulabilir. Kalan muhallebiyle de pastanın üzeri kaplanarak bir miktar dolapta dinlenmeye bırakılır. Servise yakın zamanda çıkartılarak resimdeki gibi dido parçaları ve bonibonla süslenir. Son olarak kurdelesi bağlanarak sunuma hazır hale getirilir.
Benim kalıbım biraz büyük geldi, daha küçük bir kek kalıbı kullanılırsa görüntü daha güzel oluyor ve malzemeler de daha yeterli geliyor.
Çocuklara özel harika bir yaş pasta.Afiyet olsun…

yaş pasta 1yaş pasta 2çocuk yaş pastasıyaş pasta

Bir Cevap Yazın