Şirinler Pastası

Malzemeler;

4 yumurta
1,5 su bardağı şeker
1 çay bardağı sıvıyağ
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1 büyük bağ ıspanak( 1 su bardağı gelecek kadar)
3 su bardağı un 

Muhallebisi için;

2,5 su bardağı süt
1/2 su bardağı şeker
1,5 kaşık un
1,5 kaşık nişasta
Vanilya
Krem şanti

Yapılışı;

Yumurta ve şeker çırpıcı yardımı ile köpük köpük oluncaya dek çırpılır. Ispanağın sapları kesilerek önce kaynar suya daha sonra da soğuk suya batırılıp çıkartılır. Suyu elle sıkılarak biraz doğranıp robottan geçirilir. Çırpılan yumurtalara ıspanak, sıvıyağ ve vanilya eklenerek 1 dakika daha çırpılır. Un kabartma tozu ile karıştırılarak elenip karışıma katılır. Tahta kaşık yardımı ile alttan üste doğru karıştırılır. Ikeanın 12 li kek kalıplarına paylaştırılarak 180 derece fırında pişmeye bırakılır. 
Muhallebi için krem şanti dışındaki tüm malzemeler tencerede karıştırılarak pişirilir. Bir iki taşım kaynadıktan sonra altı kapatılarak ara ara karıştırılarak ılınması sağlanır. Soğuyan muhallebinin içerisine isteğe göre yarım paket veya bir paket krem şanti boşaltılarak iyce çırpılır. 
Soğuyan kekler kalıptan çıkarılarak mantar kısımları bıçakla kesilir. Alt kısımları çay kaşığı yardımı ile oyulur. İçerisine muhallebi doldurularak kapakları tekrar kapatılır. Kalan muhallebi poşete konularak poşetin ucu çok hafif kesilir. Keklerin mantar kısımlarının üzerine şekilli olarak sıkılır. Alt kısımlarının içerisinden çıkarılan kekler ovularak muhallebilerin üzerine serpilir. Afiyet olsun...

Not: Eğer ikeanın kalıplarından yoksa normal kek kalıplarına da yapılabilir. Kalıplara hamuru dolu dolu koyun. Kabaran kısımlarını kesin. Alt kısmının içini huni şeklinde içe doğru çıkarın, üst kısmı geniş alta doğru daralacak şekilde. İçerisine muhallebisini doldurup kapağını kapatın ve aynı şekilde süsleyin.
şirinler pastası 6şirinler pastası 5şirinler pastası 3şirinler pastası 4şirinler pastası 2

Bir Cevap Yazın