Tava Böreği

Malzemeler;
3 yufka 
2 yumurta
1 su bardağı süt
1 su bardağından iki parmak eksik sıvıyağ
3 kaşık dolusu yoğurt
İçi için;
Peynirli veya kıymalı iç
Yapılışı;
Yumurta, yoğurt, süt ve sıvıyağ karıştırılarak böreğimizin harcı hazırlanır. Büyük boy teflon tava yağlanarak yufkanın bir tanesi tavanın kenarlarından sarkıtılarak serilir. Üzerine bir miktar karışımdan sürülür. diger yufkalar parçalanarak kat kat serilir ve her seferinde karışımdan bolca sürülür. 2. yufka bittikten sonra iç malzemesi konularak işleme devam edilir. Yufkalar bitince tavanın kenarından sarkan kısımlar pile pile üzerine kapatılır. Böreğe sürdüğümüz harçtan sadece iki kaşık kadar artırılarak o da fırçayla böreğe sürülür.Orta ateşte yavaş yavaş kızarıncaya dek arada sallanarak pişirilir. O pişince çevirilerek diğer yüzü de pişirilir.
Erken saatteki kahvaltılar ve sahur için de çok ideal bir börek. Ben akşamdan hazırlıyorum bir yüzünü pişirip ters çeviriyor ve o şekilde sabaha ya da sahura bekletiyorum. Sabah da kısık ateşte diğer yüzünü pişiriyorum. Sıcacık 5 dakikada hazır olan harika bir börek oluyor. Afiyet olsun….
(Fotoğraftakini az sayıda kişiye yaptığım için küçük tavada iki yufka ile yaptım. Ölçüleri ona göre ayarladım. Büyükçe 8 dilim böreğim oldu.)
tava böreğitava böreği 2tava böreği 1tava böreği 4tava böreği 5

Bir Cevap Yazın