Zeytinyağlı Patlıcan

Malzemeler;
5 adet patlacan
2 adet büyük boy soğan
5 adet domates(büyükse 4 yeterli)
2 adet kırmızı biber
2 adet yeşil biber
1 baş sarımsak
Zeytinyağı, tuz, karabiber
Yapılışı;
Öncelikle patlıcanlar alacalı soyulur. Arka kısımları tam kesilmeden birer parmak kalınlığında çizikler atılır( kopmaması sağlanır fakat aralarını da dolduracağımız için genişçe kesilir). 10-15 dakika kadar acısının çıkması için tızlu su içerisinde bekletilir. Patlıcanlar bekletilirken soğan ortadan ikiye bölünür ve çok ince olmadan yarım ay şeklinde halka halka doğranır. Tencerede bol yağda kavrulmaya bırakılır. Soğanlar kavrulurken biberler jülyen( kürdan) şeklinde doğranır. Onlarda soğanlara katılır. 3 adet sarımsak halka halka doğranıp onlar da eklenir. Domatesler küçük küpler şeklinde doğranıp onlarda eklenir. Tuzu ve bol karabiber eklenip biraz daha karıştırılıp ocak kapatılır.
Patlıcanlar sudan çıkarılıp bir miktar süzdürülür. Kalan sarımsaklar soyulup herbir diş dörde beşe bölünür. Herbir patlıcan halkasının arasına sarımsak parçalarından birer tane yerleştirilir. Tencerede hazırladığımız iç tencerenin bir köşesine toplanır. Patlıcanlar bir bir tencereye alınarak dilimlerinin arasına kaşıkla içlerden doldurulur. Bütün patlıcanlara aynı işlem uygulanır ve üzerine yarım çay bardağı su gezdirilerek kısık ateşte patlıcanlar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Kısa kenarlı geniş tencere kullanılırsa pişirmesi de servisi de daha kolay oluyor.
Ilık ya da soğuk şekilde ara sıcak olarak servis edilir. Servis tabağına alındığında tenceredeki harcı da üzerine gezdirilerek servis edilir.
Patlıcan, sarımsak ve domatesin harika uyumu. Sunumu da çok şık. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun…
zeytinyağlı patlıcan 2zeytinyağlı patlıcan 1zeytinyağlı patlıcan 3

Bir Cevap Yazın